03 sie Czy opłaca się kupować mieszkania z licytacji komorniczej w Warszawie?
Coraz większą popularność zyskują mieszkania z licytacji komorniczych w Warszawie, jak i innych dużych miastach. Często korzystają z nich osoby, które chcą nabyć swoje wymarzone cztery kąty, za okazyjną cenę. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ich zakup nie jest pozbawiony ryzyka. Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do licytacji?
Czy mieszkania z licytacji komorniczej są wciąż popularne i opłacalne
W ostatnich latach ceny mieszkań poszybowały w górę co spowodowało, że wiele osób zaczęło poszukiwać okazji cenowych. Taką okazją mogą być licytacje komornicze. Najczęściej są one związane z licytacją majątku osoby, która nie potrafiła spłacić licznych kredytów gotówkowych lub kredytu hipotecznego. Do wzrostu zainteresowania licytacjami komorniczymi mieszkań przyczynił się Internet, w którym można łatwo znaleźć informacje o takich kolejnych licytacjach. Ogłoszenia zamieszczane są na serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej. Wszystkie osoby zainteresowane mieszkaniem z licytacji komorniczej, powinny najpierw dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda taka aukcja. Warto zdawać sobie sprawę, że ewentualne problemy mogą dotyczyć nie tylko eksmisji byłego właściciela lokum. Dość kłopotliwe bywają także kwestie związane ze sfinansowaniem wylicytowanego mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego.
Jak dużo można zaoszczędzić inwestując w zakup mieszkania z licytacji komorniczej?
Ciekawą alternatywą do zakupu nieruchomości na wolnym rynku jest kupno mieszkania z licytacji komorniczej. Zainteresowanie tego typu licytacjami w ostatnim czasie bardzo wzrosło. Może to być wynikiem rosnącego popytu, w związku z sytuacją gospodarczą i możliwością nabycia mieszkania za tak okazyjną cenę.
Cena wywoławcza na licytacjach nieruchomości, która jest najniższą ceną, za jaką można nabyć lokal, wynosi nawet ¾, na pierwszej licytacji i ⅔ na drugiej licytacji (ceny oszacowania odpowiednika wartości rynkowej). W przypadku gdy chętnych nie jest dużo, a przebieg licytacji nie jest burzliwy, to możliwe jest nabycie nieruchomości, w cenie nawet o ⅓ niższą, od tej rynkowej.
Licytacja komornicza – procedura nabycia nieruchomości
W licytacji komorniczej mogą wziąć udział tylko te osoby, które wpłaciły wadium. Właścicielem mieszkania stanie się ta osoba, która zaproponuje najwyższą cenę. Kiedy uprawomocni się postępowanie o wygraniu licytacji sąd wzywa nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania, złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia, pomniejszoną o rękojmię złożoną w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia – nie dłużej niż miesiąc. W Warszawie procedura przysądzenia własności trwa około kilku miesięcy od momentu licytacji do samego uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.
W przypadku kiedy nabywca nie wpłacił ustalonej kwoty w terminie, traci rękojmię i prawo nabycia własności mieszkania. Uiszczoną część ceny zwraca się. Od nabywcy nie składającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych.
Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej, pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą. Pozostała kwota wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo, jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na rzecz Skarbu Państwa.
Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie wyników ostatniej licytacji, wierzyciel może żądać jej ponownego wyznaczenia. Co istotne, nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia, ani zmniejszenia ceny z powodu wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
Sylwester Kucharzewski to doświadczony specjalista od nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem w branży. Posiada szeroką wiedzę na temat rynku nieruchomości oraz aktualnych trendów i przepisów regulujących ten rynek. Jego wiedza i umiejętności obejmują różne aspekty nieruchomości, takie jak sprzedaż, wynajem, zarządzanie nieruchomościami, wycena, negocjacje, a także doradztwo dla klientów indywidualnych i biznesowych.
Jako specjalista od nieruchomości, Sylwester Kucharzewski ma reputację osoby godnej zaufania i odpowiedzialnej. Posiada silne umiejętności interpersonalne, dzięki czemu łatwo nawiązuje kontakt z klientami i buduje z nimi długotrwałe relacje. Swoje praktyczne podejście do zarządzania nieruchomościami wykorzystuje, aby zapewnić swoim klientom jak najlepsze wyniki finansowe.
Sylwester Kucharzewski stale się rozwija, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami i narzędziami w dziedzinie nieruchomości. Jego wiedza i doświadczenie pozwalają mu dostarczać najlepsze rozwiązania dla swoich klientów i pomagać im w osiągnięciu ich celów w zakresie nieruchomości.